Drzewo liściaste rosnące nad brzegami rzek i na terenach podmokłych

0
124

Drewno rozpałkowe workowane.

Drewno rozpałkowe zapakowane w workach o pojemności 55 l. Zawartość worków to starannie wyselekcjonowane, wysuszone drobne szczapy, doskonale nadające się do rozpałki.

Cena:
– worek 55 L – 20 zł

Deska – zrzyna opałowa

Zrzynami nazywane są odpady produkcyjne o zróżnicowanej długości. W naszym asortymencie znajduje się drewno opałowe sosnowe, liściaste, workowane oraz luzem.

Deska – zrzyna opałowa sosnowa

Cena:
– worek 55 L – 11 zł
– luzem 110 zł/mp

Deska – zrzyna opałowa liściasta

Cena:
– worek 55 L – 13 zł
– luzem 130 zł/mp

Sosna

Sosna

Wartość opałowa: 1700 kwh/mp i 4,4 kwh/kg.

Sosna występuję niemal w 115 gatunkach, przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Z racji przynależności do gatunku drzew iglastych, drewno sosnowe doskonale sprawdza się w roli rozpałki. Drewno opałowe sosnowe, jak wszystkie rodzaje drewna miękkiego, spala się bardzo szybko i nierównomiernie, ale dzięki jego iskrzeniu podczas spalania, dodatkowo wymieszane z wszelkimi rodzajami drewna liściastego bardzo dobrze sprawuje się w paleniskach zamkniętych.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Wierzba

Wierzba

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Wierzba jest gatunkiem drzewa szybko rosnącego, którego roczne przyrosty sięgają rzędu 1,5 do 2 metrów. Drewno wierzbowe jest lekkie o małej gęstości i zalicza się do drewna miękkiego. Jej kaloryczność jest mniejsza od drewna sosnowego, ale jako gatunek liściasty spełnia się jako drewno kominkowe.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Osika

osika

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,2 kwh/kg.

Topola osika, tak brzmi jej pełna nazwa, należy do drzew z rodziny wierzbowatych. Tak jak wierzbowe, drewno osiki jest miękkie i lekkie a wartość opałowa stosunkowo niska. Na jej korzyść wpływa bardzo szybkie przesychanie i niewielka ilość sęków ułatwiająca rąbanie. Jako drewno opałowe, osika spala się bardzo korzystnie a jej właściwości oczyszczające przewody kominowe z sadzy i smoły podnoszą jej pozycję wśród drewna opałowego tej klasy.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Topola

topola

Wartość opałowa: 1400 kwh/mp i 4,2 kwh/kg.

Topola, to kolejny rodzaj drzew z rodziny wierzbowatych. W naszym kraju występuje kilka jej gatunków oraz mnóstwo krzyżówek i mieszańców. Tak jak jej kuzyni, drewno topolowe jest lekkie i miękkie, co stawia je w równym rzędzie z drewnem wierzbowym.

Cena:
– sezonowe 140 zł/mp
– suche 160 zł/mp
Brzoza

Brzoza

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,3 kwh/kg. Wilgotność: 29%

Brzoza to gatunek drzewa powszechnie występujący na terenie całego kraju. Posiada stosunkowo duży udział powierzchni naszych lasów, szybko rośnie i ma małe wymagania glebowe. Drewno brzozy jest umiarkowanie ciężkie i średnio twarde o przyzwoitej kaloryczności i palności. Dzięki szybkiemu przesychaniu, powszechnemu występowaniu, dobrej kaloryczności i łatwemu poddawaniu się podczas rąbania, brzoza jest dobrym materiałem na drewno kominkowe, które spala się jasnym żywym płomieniem.

Cena:
– sezonowe 175 zł/mp
– suche 195 zł/mp
Olcha

Olcha

Wartość opałowa: 1500 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

W Polsce występują dwa gatunki tego drzewa, mianowicie: olcha czarna oraz szara. Ze względu na gęstość i twardość olcha czarna wypada znacznie lepiej od olchy szarej. Wybierając to drewno opałowe, zdecydowanie lepszym wyborem będzie rosnąca na terenach podmokłych i nad brzegami rzek i jezior, olcha czarna której mimo wszystko gęstość jest o 40% niższa od buka czy graba. Zaletą tego gatunku jest względnie mała ilość sęków ułatwiająca rąbanie jak również w miarę szybkie przesychanie.

Cena:
– sezonowe 175 zł/mp
– suche 195 zł/mp
Klon

Klon

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Klony to drzewa stanowiące domieszkę lasów liściastych. Najczęściej jednak rosną na polach, w parkach, alejach a także spotykane są przy drogach. Drewno klonowe ze względu na swą twardość, dobrą łupliwość a także zdolność do szybkiego wysuszania podczas sezonowania, zaliczane jest do bardzo dobrego materiału opałowego. Dzięki tym cechom i niemałej wartości opałowej, klon ma coraz częstsze zastosowanie jako opał kominkowy.

Cena:
– sezonowe 180 zł/mp
– suche 200 zł/mp
Jawor

jawor

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

W Polsce pospolicie zwany jawor, a w rzeczywistości klon jaworowy, występuje głównie w lasach górskich i wyżynnych. Jeśli występuje na terenach nizinnych to za sprawą sztucznego sadzenie, głównie w parkach i alejach. Jego drewno jest ciężkie o jasnym zabarwieniu, natomiast gęstość i kaloryczność plasuje się między drewnem twardym takim jak dąb, a drewnem brzozowym. Jawor choć jest bardzo dobrym materiałem opałowym, ze względu na rzadkie występowanie, niestety nie jest zbyt popularny w środowisku palaczy kominkowych.

Cena:
– sezonowe 180 zł/mp
– suche 200 zł/mp
Jesion

Jesion

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,2 kwh/kg. Wilgotność: 22%

Jesion jest drzewem rosnącym na glebach żyznych, nad brzegami rzek i jezior. Ponadto spotkać go można w parkach i przy drogach. Drewno jesionowe jest twarde o wysokiej kaloryczności i zdecydowanie postawić je można w czołówce drewna opałowego. Jesion, jako drewno kominkowe jest trudno dostępnym, cennym i poszukiwanym surowcem.

Cena:
– sezonowe 190 zł/mp
– suche 210 zł/mp
Dąb

Dąb

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,2 kwh/kg. Wilgotność: 28%

Ciężkie, twarde i bardzo kaloryczne drewno. Dobrze wy sezonowany dąb spala się równomiernie przez wiele godzin, dając nieduże płomienie i dosyć wysoką temperaturę. Jasność płomienia nie jest tak duża jak w przypadku innych gatunków, jednak jego zaletą jest to, że długo utrzymuje ogień w palenisku, nawet przy niewielkiej ilości powietrza. Duże kawałki dębiny w optymalnych warunkach podtrzymają płomień, a później żar nawet do 12 godzin. Doskonałe drewno opałowe do kominka.

Cena:
– sezonowe 190 zł/mp
– suche 210 zł/mp
Akacja

akacja

Wartość opałowa: 2100 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Robinia akacjowa zwana jest popularnie akacją lub grochodrzewem. Jest to gatunek obcy sprowadzony do kraju z Ameryki Północnej. Drewno robinii posiada zbliżone właściwości do drewna dębowego. Podobnie jak dąb, akacja to bardzo ciężkie i twarde drewno, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Natomiast jako surowiec opałowy jest bardzo ekonomiczna, gdyż bardzo długo się pali emitując przy tym wysoką temperaturę. Robinia posiada ciężkie i kaloryczne drewno, a w stosunku do dęba o wiele szybciej przesycha, ale o wiele trudniej poddaje się rozłupywaniu. Polecane przez nas drewno akacjowe na długie godziny, wprowadzi w Państwa domach na terenie Leszna, ciepłą i przyjemną atmosferę.

Cena:
– sezonowe 195 zł/mp
– suche 220 zł/mp
Buk

Buk

Wartość opałowa: 2200 kwh/mp i 4,1 kwh/kg. Wilgotność: 25%

W Polsce buk występuje w północno – zachodniej, południowej i zachodniej części kraju. Jakościowo pod względem opałowym drewno bukowe posiada same zalety. Doskonale poddaje się łupaniu, względnie szybko przesycha, jest twarde i posiada wysoką wartość opałową. Największą wadą tego, należącego do ścisłej czołówki drewna kominkowego jest jego ograniczona podaż i deficyt na rynku. Nasz skład opału, zaopatrzy Państwa w ten wysokokaloryczny, suchy materiał opałowy i dostarczy do domu na terenie Leszna i okolic.

Cena:
– sezonowe 195 zł/mp
– suche 220 zł/m