Kotły opalane drewnem

0
210

Kotły opalane drewnem

Drewno opałowe oraz jego pochodne jest surowcem obecnie dość tanim, dostępnym, a przede wszystkim ekologicznym. Dlatego opalanie drewnem i jego surowcami staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Właściwie wiele pieców węglowych też dopuszcza możliwość opalania w nich drewnem lub zżynkami, czy wiórami drewnianymi. Tak jak np. DEFRO EKO UNI 19KW, piece te oprócz paliwa węglowego, maja przystosowane ruszty do palenie nimi kawałkami drewna lub produktami drewnopochodnymi ( wióry, zrzynki itp.). Co prawda nie polecam stosowania paliwa , którego nie zaleca producent, albo nie wymienia w karcie urządzenia. Również tradycyjne kotły typu DEFRO OPTIMA 10 KW, mogą być opalane drewnem. Właściwie tradycyjne i proste w swej konstrukcji mogą służyć do palenia praktycznie wszystkich rodzajów produktów drewnianych. Nie zawierają regulatorów kontroli procesu spalania, odprowadzenia są grawitacyjne i w takim urządzeniu można spalić praktycznie wszystko.

Zupełnie inaczej sprawa się ma do typowo kotłów odgazowujących, na tzw. gaz drzewny. Ich konstrukcja jest zazwyczaj dwu lub trzykomorowa wykonana z materiałów ceramicznych. Proces spalania przebiega dwuetapowo lub trzyetapowo ( w zależności od konstrukcji i modelu), gdzie w jednej komorze następuje pod odpowiednim ciśnieniem i temperaturą proces odgazowywania , suszenia drzewa i wytwarzania gazu drzewnego, który znów wędruje do innej komory gdzie jest dopalany. W trzecim etapie jest dopalanie i oddawanie ciepła. Urządzenia te charakteryzują się generalnie wysoką sprawnością około 90 % i ponad. Jednak, aby nasz kocioł na drewno w pełni spełniał swoja funkcje i charakteryzował się dobrymi parametrami , warto zwrócić uwagę na kryteria jakie powinno spełniać drewno do naszego kotła. Od tego będzie zależała sprawność naszego urządzenia , efektywna jego praca i w pełni wykorzystanie jego możliwości. Drzewo do palenia w piecu najlepiej ścinać w okresie zimowym, kiedy nie krążą w nim soki. Po ścięciu należy pociąć je na kawałki 35-45 cm i porąbać je na połówki i ćwiartki. Ma to duży wpływ na czas jego schnięcia sezonowania. Nie należy do kotła wkładać drewna wilgotnego, bo to znacznie obniża pracę pieca. Kocioł traci czas na odprowadzenie z niego wilgoci. Dlatego drewno pocięte z lasu powinno być składane przez okres 18-24 miesięcy w przewiewnym i zadaszonym miejscu. Niektóre gatunki drewna jak np. dębina posiadają dużą gęstość i zawartość taniny (garbników), tym samym wymagają pozostawienia na wolnym powietrzu na okres 12 miesięcy, a następnie suszeniu 2-3 lat pod przykryciem.

Gdzieś po dwóch latach składowania drewna usunięte zostają garbniki, a także składniki żywicy lotne oraz terpentyna. Wilgotność w takim drewnie osiągnie poziom 15%-20%. Takie drewno właśnie nadaje się jako opał do naszego pieca.

Jeżeli byśmy sezonować chcieli drewno we własnym zakresie, a jest ot ekonomicznie bardziej opłacalne ponieważ wielu użytkowników może mieć dostęp do tego surowca niemal za darmo (np. posiadacz sadu lub mieszkający przy lesie), to jest ot proces dość długo trwały i żmudny, zanim wykorzystamy nasz materiał jako surowiec opałowy. Jednakże można kupić już wyrezonowane i przygotowane drewno opałowe. Zaoszczędzimy wtedy czasu na wyżej wymienione zabiegi oraz miejsca i stworzenia odpowiednich warunków do składowania i suszenia drewna.