Budowa systemu nadmuchu

0
176

Budowa systemu nadmuchu

W poprzednim artykule omówiliśmy zasadę działania ogrzewania nadmuchowego. W tym wpisie przedstawię w skrócie budowę i sterowanie instalacji ogrzewania nadmuchowego.

Jeżeli zdecydujemy się na system ogrzewania nadmuchowego w naszym domu, to musimy to już wziąć pod uwagę na etapie projektowania naszego domu. Niestety całe przedsięwzięcie musi być już rozplanowane w trakcie budowy. A wszystko ze względu na instalacje kanałów wentylacyjnych poprzez które będzie prowadzone powietrze do poszczególnych pomieszczeń w naszym domu. Tym samym odpowiednie je elastyczne zaprojektowanie i dopasowanie a także zakamuflowanie w ścianach, podłodze, stropach lub wnękach pomieszczeń naszego lokum.

Budowa systemu ogrzewania nadmuchowego

Głównym elementem systemu jest piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilanym gazem, olejem opałowym, ciepłą wodą lub mający nagrzewnicę elektryczną. Ogrzane powietrze, za pomocą kanałów powietrznych rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. Przewody mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, którą należy zaizolować wełną mineralną z płaszczem aluminiowym. Na rynku dostępne są również kanały ze sztywnej płyty wykonanej z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego. Wewnątrz płyta pokryta jest woalem szklanym. Rozwiązanie to zmniejsza wagę kanałów oraz system działa ciszej. Przewody takie można prowadzić pod stropem piwnic, pod posadzkami lub na poddaszu.

Sterowanie systemem nagrzewania nadmuchowego

Zaleta taka jak niska bezwładność cieplna instalacji pozwala na dokładne zaprogramowanie temperatury i wilgotności w systemie ogrzewania nadmuchowego. Stosując sterownik programowalny precyzyjnie ustawia się wymaganą temperaturę, w zależności od poszczególnych dni tygodnia czy pory dnia. Poza wbudowanymi czujnikami temperatury i wilgotności, sterowniki umożliwiają automatyczny wybór opcji: chłodzenie, grzanie, wentylacja, nawilżanie, filtrowanie. Tak więc w zależności od panujących warunków atmosferycznych, urządzenie samo dba o właściwą temperaturę i wilgotność w budynku.
Mimo zapewnienia komfortu sterowania centralnego, energooszczędny system powinien pozwalać na programowanie odpowiednich parametrów w różnych pomieszczeniach w różnym czasie.
W związku z tym warto w domu wydzielić strefy. Pozwoli to na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego o żądanych parametrach w czasie zgodnym z przebywaniem domowników w tych strefach. W każdej z nich montowany jest czujnik, który wysyła sygnał do układu centralnego
i to on dalej steruje pracą przepustnic w kanałach, które kierują powietrze do żądanej strefy.
System ogrzewania opartego na piecu nadmuchowym można w dowolnym czasie rozbudować
o nawilżanie, dokładną filtrację z jonizacją powietrza oraz o klimatyzację.