Nowe projekty – proste i energooszczędne

0
115

Nowe projekty – proste i energooszczędne

 

Domy jednorodzinne również ulegają modzie. Zmieniają się potrzeby i oczekiwania inwestorów, zmienia się styl ich życia. Na nowe projekty domów jednorodzinnych mają wpływ również zmiany na rynku budowlanym. Nowoczesne technologie czy materiały budowlane wymuszają na architektach modernizację dotychczasowych trendów i konstrukcji.

Pierwsze miesiące nowego roku to moment, w którym biura architektoniczne uaktualniają swoją ofertę projektów o premierowe pozycje, zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami. Projekty domów muszą spełniać rygorystyczne rozporządzenia i normy prawne, dlatego architekci wprowadzają również zmiany dotyczące zapotrzebowania na ciepło budynku oraz parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej. Nie zapominają również o potrzebach dzisiejszego inwestora, którego styl życia różni się znacząco od życia jego rodziców czy dziadków.

Podstawowym trendem w nowych projektach jest rezygnacja z budowy domu na lata. Dom wielopokoleniowy wychodzi z mody, gdyż dziś budynek nie przywiązuje już mieszkańca do jednego miejsca. Jeżeli znajdzie on prace czy założy rodzinę w innym mieście, sprzeda dotychczasowe lokum i budowa domu rozpocznie się na nowo. Inwestorzy częściej myślą o domu, który spełnia ich teraźniejsze potrzeby, nie zastanawiają się, czy w przyszłości zamieszkają z nimi dorosłe dzieci czy wnuki.

Budowa domu powinna odbywać się szybko i łatwo, dlatego kolejnym trendem jest wykorzystanie domów modułowych. Domy szkieletowe: szkielet drewniany czy stalowy, pozwalają postawić budynek nawet w miesiące. Dlatego jest to coraz popularniejsza technologia budowy domu, dotychczas bardzo często spotykana w Skandynawii czy Ameryce Północnej.
nowoczesne domy Nowe projekty proste i energooszczędne

Nowe projekty – proste i energooszczędne

Jeżeli jednak to domy murowane są planowane przez inwestorów, przykładają oni dużą uwagę do tego, jakie będzie koszt budowy domu. Jednak nie jest już on głównym wyznacznikiem wyboru projektu. Świadomy inwestor wie, że jeśli koszty budowy są niskie, to najczęściej koszty eksploatacji i późniejsze utrzymanie domu będzie bardzo wysokie. Domy energooszczędne, które pozwalają na uzyskanie relatywnie niższych rachunków za ogrzewanie domu, są dziś bardzo popularne. Odnawialne źródła energii czy nowoczesne kotły grzewcze pochłaniają mnóstwo pieniędzy na etapie budowy i instalacji, jednak w przyszłości są praktycznie bezobsługowe i sprawiają, że ogrzewanie domu jest kilkadziesiąt procent niższe. Biorąc pod uwagę naszą strefę klimatyczną, gdzie sezon grzewczy trwa niekiedy od wczesnej jesieni do późnej wiosny, koszty ogrzewania zdają się być ważniejsze niż koszty budowy.

Skoro samo budowanie domu nie przynosi oszczędności, można ich szukać wybierając odpowiednie projekty domów jednorodzinnych. Architekci mnożą gotowe projekty, których bryła jest prosta i zwarta, projekt dachu nieskomplikowany, najczęściej jedno- lub dwuspadowy, a piwnice buduje się niezmiernie rzadko, tylko jeśli wymagają tego warunki glebowe. Takie rozwiązania sprawiają, że np. domy z poddaszem o tej samej powierzchni co domy parterowe są znacznie tańsze w budowie. Dlatego projekty domów parterowych praktycznie nie istnieją w bazie budynków energooszczędnych. Najczęściej pojawiają się tam projekty domów piętrowych, które dawno przestały przypominać szare kostki z ubiegłego wieku. Są to teraz nowoczesne domy, o imponującej elewacji, stawiające na estetykę połączoną z prostotą bryły. Dzięki temu kosztorys budowy domu jest niski, a efekt wizualny zadowalający nawet najbardziej krytycznych inwestorów.

Domy projekty energooszczędne, proste i nowoczesne, to najnowsza propozycja biur architektonicznych. Znaleźć można tu zarówno klasyczny dom murowany, gdzie jednak coraz częściej sięga się po takie materiały budowlane jak beton komórkowy, jak i domy drewniane, o wysokich parametrach izolacyjności i bezpieczeństwa dla środowiska oraz domy modułowe, których główny element konstrukcyjny stanowi szkielet stalowy.

To, co można zaoszczędzić na prostej konstrukcji i bryle, można zainwestować w wykończenie domu. Projekty instalacji w nowoczesnych domach, oparte są o najwyższej klasy urządzenia grzewcze, z zastosowaniem pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Ale materiały wykończeniowe, z których projektuje się np. elewację domu, również pozwalają na zachowanie estetyki i nowoczesności na zewnątrz.

Wybierając projekt domu powinniśmy kierować się swoimi oczekiwaniami, ale nie zapominać jednocześnie, że budowa domu to inwestycja w przyszłość. Skoro budownictwo energooszczędne rozwija się i jest wspomagane coraz bardziej restrykcyjnymi nakazami Unii Europejskiej, za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nasze domy jednorodzinne będą miały zdecydowanie wyższą wartość rynkową od budynków, które dziś buduje się w zgodzie z normatywnymi przepisami.