Co to jest termomodernizacja domu?

0
104

Co to jest termomodernizacja domu?

Termomodernizacja polega na pracach remontowych mających na celu poprawę izolacyjności cieplnej budynku. Zalicza się do nich:

ocieplenie ścian zewnętrznych
wymiana okien i drzwi
modernizacja systemu grzewczego
modernizacja lub instalacja systemu wentylacji (domy energooszczędne lub docieplone stają się szczelne, przez co ruch powietrza jest ograniczony. Dla komfortu i bezpieczeństwa domowników konieczna zatem staje się skuteczna wentylacja mechaniczna)
unowocześnienie systemu wytwarzania ciepłej wody
instalację systemów opartych na odnawialnych źródłach energii, czyli np. kolektory słoneczne, pompy ciepła

Najczęściej wykonywanym zadaniem jest właśnie ocieplenie przegród zewnętrznych i wymiana okien. Ale warto pamiętać, że nawet energooszczędny kocioł kondensacyjny jest już korzyścią termomodernizacyjną domu.

Warto pamiętać, że poddając domy jednorodzinne termomodernizacji, możemy wystąpić o premię termomodernizacyjną.

Co to jest premia termomodernizacyjna?

Na termomodernizację przewidziane są dopłaty z państwowego Funduszu Termomodernizacyjnego, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z Funduszu wypłacane są tzw. premie termomodernizacyjne. W tym roku budżet państwa przeznaczył 200 milionów złotych na dopłaty do działań termomodernizacyjnych.

O premię mogą ubiegać się zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i prywatni inwestorzy, którzy mają dom jednorodzinny czy są właścicielami mieszkania spółdzielczego. W tym drugim przypadku wszystkie prace termomodernizacyjne wymagają zgody spółdzielni i nie wszystkie samodzielnie można przeprowadzić (np. ocieplenie ścian zewnętrznych bloku należy do spółdzielni), jednak wymiana okien w lokalu może być wykonana przez domownika i za nią może ubiegać się o premię.

Pamiętajmy, że premia termomodernizacyjna wypłacana jest tylko w przypadku, gdy inwestor zaciągnie kredyt na remont. Kredyt udzielany jest na maksymalnie 80% kosztów inwestycji, zatem musimy posiadać dwudziestoprocentowy wkład własny. Kompleksowa termomodernizacja pozwala nam otrzymać zwrot wartości 25% kredytu. Jeżeli przeprowadzimy tylko niektóre prace remontowe, premia będzie stosunkowo niższa, np. za wymianę okien i ocieplenie ściany otrzymamy zwrot 15%, a za modernizację systemu grzewczego ? 10%.

Dodatkowym kosztem inwestora jest również konieczność zapłaty za audyt energetyczny. Aby uzyskać kredyt termomodernizacyjny musimy zlecić wykonanie audytu.

Audyt energetyczny pozwala znaleźć optymalne rozwiązania na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło budynku. Audytor za pomocą uzyskanych informacji: z tego, co zawiera projekt domu i z inwentaryzacji budynku, oblicza, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło i wskazuje zakres i sposób modernizacji.

Jeżeli będziemy mieć już wykonany audyt, należy wybrać bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Ważne jest, żeby wybrać taki, który bierze udział w projekcie termomodernizacyjnym. Jeżeli bank zaakceptuje nasz wniosek kredytowy, wyśle do Banku Gospodarstwa Krajowego audyt do weryfikacji wraz z wnioskiem o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Jeżeli BGK zaakceptuje wniosek ? podpisujemy umowę ze swoim bankiem.

BGK wystawia promese udzielenia prenii i wraz z zweryfikowanym audytem prześle ją do naszego banku, a ten udzieli nam kredyt termomodernizacyjny.

Musimy pamiętać, by podczas remontu domu zlecać wykonanie niezbędnej dokumentacji technicznej, zabezpieczyć nadzór techniczny w trakcie robót i oczywiście… znaleźć solidnych wykonawców. Na podstawie zbieranych przez nas faktur, nasz bank będzie opłacał materiały, urządzenia i robociznę, a po zakończeniu remontu, prześlę do BGK stosowną informację. Ten z kolei wpłaci do naszego banku odpowiednią wartość zwrotu w poczet spłaty kredytu. My spłacamy resztę przez ustalony w umowie okres kredytowania, który maksymalnie może wynosić 10 lat.

Widzimy więc, że premia termomodernizacyjna nie trafia bezpośrednio do naszych rąk. Jest przekazywana z Funduszu przez BGK do naszego banku.

Choć każda inwestycja wiąże się z poniesieniem przez nas wydatków, często sporych, to późniejsze niższe koszty użytkowania domu np. o 50% niższe rachunki za ogrzewanie, a także nie do przecenienia wysoki komfort mieszkania oraz podwyższenie wartości naszego domu na rynku, to są powody, dla których mimo wszystko warto rozważyć inwestycję w energooszczędność.