Domy jednorodzinne energooszczędne mają przewidzianą wentylację mechaniczną

0
140

Domy jednorodzinne energooszczędne mają przewidzianą wentylację mechaniczną, która nie potrzebuje również kominów wentylacyjnych ? te również architekt może usunąć. Świeże powietrze przedostaje się w takim wypadku do wnętrza kanałami wentylacyjnymi poprzez kratki nawiewne, a usuwane ? przez kratki wywiewne. Takie rozwiązanie również obniża koszty ogrzewania domu, gdyż pobrana energia nie jest usuwana wraz z zużytym powietrzem.

Projekty domów bardzo często przewidują w układzie pomieszczeń kotłownię, do instalacji kotłów grzewczych. Pompa ciepła również wymaga osobnego pomieszczenia, ale w kotłowni należy zlikwidować nawiew.

Usytuowanie budynku na działce powinno być tak zaplanowane, by kotłownia znajdowała się jak najbliżej dolnego źródła ciepła, którymi są wody powierzchniowe, wody podziemne, grunt czy powietrze atmosferyczne oraz górnego źródła ciepła, którym jest zainstalowany system grzewczy: ogrzewanie podłogowe, grzejniki, podgrzewanie wody użytkowej.

Adaptacja piwnicy to najlepszy pomysł na montaż pompy. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne pompy ciepła typu smart, wyglądają jak standardowe szaf, aranżacja wnętrza nie jest więc zachwiana skomplikowanym układem instalacyjnym.

Warto dodać, że pompa ciepła jest praktycznie urządzeniem bezobsługowym, nie wymagającym doładowania paliwa, czyszczenia, usuwania popiołu itp. System grzewczy oparty na pompie sterowany może być za pomocą specjalnego panelu dotykowego. Nowoczesne domy umożliwiają również sterowanie zdalne, za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu, bez konieczności schodzenia do piwnicy czy pomieszczania gospodarczego, w którym zainstalowana jest pompa.

Zaletą pompy ciepła jest również to, że współdziała z wieloma bardzo popularnymi systemami ciepła, jak np. z kominkiem, kolektorami słonecznymi czy ogrzewaniem podłogowym. Może również podgrzewać wodę w basenie. Projekt domu powinien przewidywać system grzewczy, w którym różnica temperatur dolnego i górnego źródła energii była jak najniższa, dlatego raczej nie stosuje się przy pompie ciepła tradycyjnych grzejników instalacji centralnego ogrzewania, chyba że instalacja pompy dotyczy remontowanego domu, a nie budowy nowego.

Jeżeli chcemy ograniczyć koszty ogrzewania, musimy liczyć się z większymi nakładami podczas budowy domu. Koszty budowy pompy ciepła wraz z zakupem urządzenia wynoszą ok. 30% więcej niż montaż kotłów grzewczych. Jest więc to dosyć droga inwestycja. Warto jednak pamiętać, że później korzystanie z pompy ciepła jest znacznie tańsze. Wprawdzie zużywa ona energię elektryczną, ale w bardzo niewielkiej ilości, do działania urządzenia, a nie do podgrzewania wody, więc zużycie prądu jest naprawdę niewielkie. Szacuje się, że ogrzewanie elektryczne jest aż o 75% droższe niż ogrzewanie pompą ciepła, ogrzewanie olejowe ? o 50% a popularne ogrzewanie gazowe ? o 25%. Widzimy więc, że montaż pompy ciepła przyniesie nam później widocznie niższe rachunki za ogrzewanie.