Warto podkreślić, że posadzki przemysłowe eksploatowane są nie tylko w ciężkich warunkach, lecz mają też częstą styczność z chemikaliami. W przypadku zastosowania normalnych posadzek, dochodzi do ich szybkiego zniszczenia. Nie są one bowiem wystarczająco odporne na działanie chemikaliów czy trudnych warunków zewnętrznych.
Posadzki przemysłowe betonowe są zbrojone włóknem rozproszonym, polipropylenowym lub siatką stalową. Nawierzchnie betonowe wykańcza się posadzkami żywicznymi, zatartymi na gładko, utwardzonymi posypką kwarcową, korundową lub metalisch. Posadzki betonowe szlifowane (produkowane według najnowszych technologii) stosuje się m.in. w magazynach wysokiego składowania, gdzie dokładność jest sprawą bardzo istotną. Należy je do tego zabezpieczyć specjalnym preparatem chemicznym, który utwardza i tworzy bezpyłową powierzchnię odporną na wilgoć.
Podejmując decyzję o wylaniu posadzki, trzeba się najpierw zastanowić do czego będzie nam służyć, ile osób będzie po niej chodzić, z jakimi środkami będzie miała styczność. Potem należy wybrać jeden z rodzajów posadzek. Mogą to być posadzki przemysłowe betonowe, epoksydowe (żywiczne), cienkowarstwowe.
Posadzki przemysłowe używane są w przemyśle: spożywczym, elektronicznym, farmaceutycznym, maszynowym oraz w obiektach użyteczności publicznej. Z kolei posadzki cienkowarstwowe stosuje się m.in. pod wykładziny PCV, wykładziny dywanowe, płytki i parkiety. Kładzie się je również na izolacji akustycznej lub termicznej przy ogrzewaniu podłogowym.